„Építsünk együtt a biztos alapokra" – legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban pályázat összefoglaló
„Építsünk együtt a biztos alapokra” – legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban
EFOP – 1.4.2-16-2016-00007
Végéhez ért az „Építsünk együtt a biztos alapokra” - legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban” elnevezésű, EFOP-1.4.2-16-2016-00007 sz. projekt.
„Építsünk együtt a biztos alapokra” - legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban” elnevezésű, EFOP-1.4.2-16-2016-00007 sz. projekt 2016. augusztus 31-én került benyújtásra. Benyújtásával a TÁMOP-5.2.3. számú elődprojekt elért eredményeit kamatoztatva, tovább folytatva járul hozzá a Nemzeti Stratégia célkitűzéseinek Vásárosnaményi Járás szintjén történő érvényesítéséhez, megvalósításához, mégpedig azáltal, hogy a hátrányos helyzetű, szegénységben élő vagy szegénységgel veszélyeztetett Járási lakosság számára szolgáltatásszervezéssel, kapacitásbővítéssel, fejlődést segítő programok megvalósításával lehetőséget ad a társadalmi és szociális felzárkózásra.
A projekt megvalósítására nem jött létre konzorcium, tekintettel arra, hogy a Társulás összetételéből adódóan önmagában is egyfajta konzorciumnak tekinthető. A projekt megvalósításának helyszíne: Vásárosnamény Járás közigazgatási területe
A Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás a járás 28 településének önkormányzatával közösen valósította meg a projektet, melynek során együttműködést alakítottunk ki az oktatási /nevelési intézményekkel, helyi civil szervezetekkel, vállalkozókkal, valamint járást meghatározó szakemberekkel.
A pályázat kifejezetten a gyermekekre fókuszált, közvetetten a szülőkre; arra, hogy a hátrányokat hogyan lehetne mérsékelni.
Az egyik legfontosabb tényező ehhez a tanulás, tudás értékként való megjelenése és fenntartása, valamint a többségi társadalom által elfogadott normák betartása, belsővé válása, és az, hogy a felnövekvő generáció szemlélete pozitív irányba változzon. Csökkenjen az iskolaelhagyók száma, a leányanyák korai gyermekvállalása, olyan készség- és képességfejlesztésekben részesüljenek minél korábban a gyermekek, melyek az iskolaérettséget, illetve a sikeres iskolakezdést alapozzák meg. A fiatalok reális életcélokat tűzzenek ki maguk elé, melyben kiemelt szerepet tölt be a hasznos munkavégzés.
A projekt elsődleges célcsoportja a járás 28 településén élő valamennyi 0-25 év közötti gyermek, fiatal és azok családjai. A legfőbb cél a gyermekszegénység csökkentése, újra termelődésének megelőzése, a járásban élő gyermekek, gyermekes családok felzárkózási esélyeinek növelése, az egészségtudatosság erősítése, a szegregáció és a mélyszegénység szélsőséges formáinak enyhítésére a szabadidő hasznos eltöltésében való közreműködés és a továbbtanulási esélyek növelése. A program megvalósítása lehetőséget teremtett a legkorábbi életkortól induló, a szülők bevonásával történő beavatkozásokra, a hiányzó szakemberek pótlásával, támogató jelenlétükkel a család–és gyermekjóléti szolgáltatások, a szociális ellátórendszer hiányosságainak kiküszöbölésére, biztosítva a szolgáltatások bővítését, erősítését, kiegészítését.
A közösségi, gyermek, és ifjúsági programokkal az iskolai szünetekben és hétvégén szervezett szabadidős és fejlesztő programok által preventív jellegű, építő, fejlesztő hatása révén elősegítette a társadalomba való beilleszkedést. Ilyenek voltak többek között a közösségépítő napok, kompetencia-klub, jóga-klub, tenisz-klub, Ön-SEGÍT-ők Női Klub, MODI klub, a Közösségi Szolgáltató Házban, Közösségi Szolgáltató Térben a Szülő-klubok, Baba-mama Klub, stb.
A mélyszegénységben élő és szociális hátrányokkal küzdő családok részére szociális szolgáltatások nyújtásával, speciális képesítésű szakemberek bevonásával a projekt a leghátrányosabb helyzetben élők felzárkóztatását segítette elő a projekt.
A projektben nyújtott tevékenységek, szolgáltatások:
- Takarító képzés (20 fő részére)
- Szupervízió (16 fő \ alk.)
- Coaching (16 fő \ alk.)
- Burnout: (16 fő \ alk.)
- Pszichológiai tanácsadás,
- Jogi tanácsadás,
- Fejlesztő pedagógus alkalmazása
- LongiKid vizsgáló
- Gyerekesély Bizottság
- Gyerekesély Iroda
- Gyerekesély stratégia és Cselekvési terv évente történő felülvizsgálata
- Életút-koordinátor
- Innovációs alap
- Krízisalap
- „Legyen Jobb a Családoknak” Koordinációs Workshop
- Szakmaközi megbeszélések
- Családsegítő asszisztensek alkalmazása, családsegítés
- Esetmegbeszélés jellegű megbeszélések
- Kompetencia-Klub
- Óvodapedagógiai tanácsadó
- Tanácsadói szolgáltatáscsomag
- „Legyen jobb a családoknak” mentor
- Közösségépítő napok
- Közösségi Szolgáltató Ház
- Közösségi Szolgáltató Tér
- Prevenciós előadások / Témanap-sorozat
- Felelős párválasztás fórum
- „Életvezetés” gyereknyelven
- Közlekedjünk biztonságosan
- Mentálhigiénés tevékenység
- „Tisza-parti Évzáró”
- Gyermeknap
- Éljünk egészségesen! nap
- Alkossunk együtt közösséget! gyermektábor
- Családi napok
- Pályaorientációs tanácsadás
- Diákjogi képviselő
- Állásbörze + Munkatapasztalat-szerző „Gyárlátogatások
- Önkéntesség
- Gyakornoki program
- Közösségi szolgálat
- Szakmai műhelyek
- Járási esélyegyenlőségi program elkészítése
- Szülőkre irányuló szolgáltatások
Projekt adatai:
A kedvezményezett neve: Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás
Projekt azonosítószáma: EFOP-1.4.2-16-2016-00007
A projekt címe: „Építsünk együtt a biztos alapokra” – legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.09.01.
A projekt befejezési dátuma: 2023.01.31.
A szerződött támogatás összege: 500 000 000 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100 %