Minden, amit a Covidról el kell mesélned a gyerekeknek!

Axel Scheffler, a Pipp és Polli sorozat szerzője, Julia Donaldson könyveinek állandó illusztrátora, az egyik legnépszerűbb angol gyerekkönyv-illusztrátor tavaly tavasszal egyedülálló új könyvet jelentetett meg a koronavírus-járványról. Azóta eltelt egy év, és bár a vírus még mindig az életünk szerves részét képezi, mégis sok változás történt - például már elérhető a védőoltás. Scheffler készített könyvéből egy frissített verziót, és ez a könyv mostingyenesen elérhető, letölthető és terjeszthető bárki számára - a könyv magyarországi kiadójánál, a Pagonynál.

A könyv az alábbi elérhetőségen megnézhető és letölthető:

https://www.pagony.hu/resources/public/koronavirus_konyv_2021.pdf

 

Forrás és további információ a Pagony kiadó hivatalos oldalán található:

https://www.pagony.hu/cikkek/minden-amit-a-koronavirusrol-el-kell-meselned-a-gyerekeknek

Tájékoztatás a bölcsődei és óvodai neveléssel kapcsolatos járványügyi szabályokról

Megjelent: 2020. május 22.

Az óvodák és bölcsődék újranyitásáról, valamint a nyári táborok megszervezéséről szóló 215/2020. (V. 20.) Korm. rendelet alapján

2020. május 25-étől a Budapest főváros területén kívül,

2020. június 2-ától a Budapest főváros területén működő

óvodák és bölcsődék (beleértve a mini bölcsődéket, családi bölcsődéket és munkahelyi bölcsődéket) a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működnek, a gyermekeket az óvodai nevelésben, illetve a bölcsődei ellátásban való részvétel jogszabályi feltételei szerint, további feltételek előírása nélkül fogadják.

A koronavírus járvány terjedésének megelőzése érdekében az Nemzeti Népegészségügyi Központ az óvodai, bölcsődei ellátás során az alábbi járványügyi megelőző szabályok betartására hívja fel az üzemeltetők figyelmét:

Egészséges gyermek és dolgozó   

A jelenlegi új koronavírus járvány cseppfertőzéssel, direkt módon terjed, azaz a vírus terjedése szempontjából a legnagyobb veszélyt a megbetegedett köhögő, tüsszögő ember jelenti. Ezért az elsődleges és legfontosabb megelőző intézkedés, hogy az intézményekbe kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, gyermek és dolgozó mehet.

Kérjük, hogy ennek fokozott betartására hívják fel a szülők és dolgozók figyelmét egyaránt.

Személyi higiéne

Kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekek és a dolgozók személyi higiénéjének betartatására, melynek központi eleme a gyakori, alapos szappanos kézmosás, kézfertőtlenítés. Kerülni szükséges továbbá a felesleges közvetlen testkontaktust, valamint a saját arc, szem, száj érintését is. 

A gyermekeknek tanítsák meg az úgynevezett köhögési etikettet: papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor, a használt zsebkendőt ki kell dobni, majd kezet kell mosni. Javasoljuk továbbá, hogy a köhögési etikett magas szintű betarthatósága érdekében gondoskodjanak a megfelelő mennyiségű papír zsebkendő folyamatos rendelkezésre állásáról.

Fokozottan ügyeljenek arra, hogy az óvodába, bölcsődébe érkezéskor, foglalkozások, étkezések előtt és után minden gyermek alaposan mosson kezet.

Kiemelt figyelmet kell fordítani a dolgozók személyi higiénéjének betartatására is, melynek érdekében a dolgozók számára javasolt alapos, minden részletre kiterjedő oktatást tartani.

Az NNK nem javasolja, hogy az óvodai, bölcsődei ellátás során a gyermekek maszkot hordjanak, mivel a maszkhasználat a gyermekek szervezetét jelentősen megterheli, az alvásnál használt maszk veszélyes, illetve a maszkok biztonságos fel- és levétele sem biztosítható ebben a korcsoportban, így az inkább kockázatot jelent, mint védelmet.

Szellőztetés

Javasoljuk előnyben részesíteni a szabadtéri (sport jellegű, szabadtéri játékokkal gazdagított) foglalkozásokat. Amennyiben lehetséges, kérjük, hogy a foglalkozásokat udvaron, szabad levegőn tartsák meg, a csoportok egymástól történő elkülönítésével. Javasoljuk továbbá a személyes érintkezéssel járó játékok kerülését.  

Zárt térben a kórokozók koncentrációjának minimalizálása érdekében nagyon fontos a csoportszobák fokozott és folyamatos szellőztetése az időjárás és a környező forgalom függvényében.

Fokozott fertőtlenítés      

A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény területének tisztaságára, a napi fertőtlenítő takarítás elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek pl. az ajtókilincsek, korlátok, villanykapcsolók, mosdók csaptelepei stb.)vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésére kerüljenek. 

A gyermekek által használt játékokat, sporteszközöket, játszótéri eszközöket szintén javasolt rendszeresen vírusölő hatású szerrel fertőtleníteni. 

A felületek fertőtlenítésére jól alkalmazhatók az alkohol bázisú gyorsfertőtlenítők, illetve a fertőtlenítő kendők, míg a klórálló burkolattal ellátott helyiségek padló és fal burkolatainak fertőtlenítésére a klórtartalmú készítmények is használhatók.

Elegendő számban és mennyiségben rendelkezésre kell állnia vírusölő hatású kéz- és felület-fertőtlenítőszernek és takarítószernek. A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni.

A textíliák gépi úton történő fertőtlenítő mosása termodezinfekciós és kemo-termodezinfekciós mosási eljárással történhet.    

A takarítást végző dolgozók részére a megfelelő védőeszköz biztosítása szükséges.

A takarításhoz, tisztításhoz és fertőtlenítéshez használt eszközöket, a veszélyes anyagnak, veszélyes készítménynek nem minősülő tisztító- és fertőtlenítőszereket külön helyiségben, egyéb zárt tárolóhelyen (tisztítószerraktár, -szekrény) vagy egyéb elzárható helyen kell tartani. Ha azok a veszélyes anyagok és veszélyes készítmények közé tartoznak, akkor a külön jogszabályok előírásait is be kell tartani.

A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy a gyermekek egészségét ne veszélyeztesse.

A szociális helységekben biztosítani kell a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni. Kéztörlésre papírtörlők használata javasolt.

A gyermekek a kézfertőtlenítők használatát felnőtt felügyelete mellett végezzék.

Javasolt a bejáratánál érintésmentes vírusölő hatású kézfertőtlenítő adagoló berendezés elhelyezése, és annak használatára történő figyelemfelhívás.

Kontaktusok csökkentése

A kontaktusok csökkentése érdekében a gyermekek átadása során az öltözőben a szülők lehetőleg legkevesebb ideig tartózkodjanak, és törekedjenek a védőtávolság betartására.

A gyermekek altatásakor az ágyak elhelyezésénél használják ki az intézmény adta lehetőségeket a távolságtartás maximalizálása érdekében.   

A térítési valamint az étkezési díjak befizetése során kerülni kell a sorban állást. Javasolt a befizetést olyan helyiségben megszervezni, amely a gyermekekkel történő kontaktust nem teszi lehetővé (pl. külön bejáratú helyiség). A befizetések esetén javasolt a banki átutalást előnyben részesíteni a készpénzes befizetésekkel szemben.

Étkeztetésre vonatkozó szabályok

Fokozottan kell ügyelni az étkezés helyszínének tisztaságára, a folyamatos fertőtlenítésére. A felületek tisztításakor ügyelni kell a környezet vírus-mentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint a gyakoribb fertőtlenítés bevezetésével.

Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére.

Ajánlott a biztonságos hőkezeléssel készíthető ételek étlapon tartása. Kiemelten fontos a zöldségek, gyümölcsök alapos folyóvizes lemosása. A nyers, kellően nem tisztítható alapanyagot tartalmazó ételek feltálalása kerülendő.

Rendkívül fontos a gyermekek által használt edények, evőeszközök, poharak, tálcák megfelelő hatásfokú fertőtlenítő mosogatása, a tiszta evőeszközök, poharak, tányérok, tálcák cseppfertőzéstől védett tárolása, önkiszolgáló rendszerben történő tálalásnál az evőeszközök, tányérok, poharak gyermekek általi tapogatásának elkerülése, pl.: evőeszközök szalvéták egyéni csomagolásával. A kenyérkosarak tisztítása, a bennük elhelyezett kendők cseréje minden használatot követően indokolt. Az étkeztetést végző személyzet számára vírusölő hatású, alkoholos kézfertőtlenítő szert kell biztosítani, és annak rendszeres használatára fokozott hangsúlyt kell fektetni.  

Teendő beteg személy esetén

Amennyiben egy gyermeknél, vagy dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell a megbízott orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről.

Gyermek esetén a szülők értesítéséről is gondoskodni kell. A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.

 

Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a megelőző intézkedések (fertőtlenítés, személyi higiéne, szellőztetés) szigorú betartása esetén a járványügyi kockázat jelentősen csökkenthető.

Forrás: NNK.GOV.HU

https://www.nnk.gov.hu/index.php/koronavirus-tajekoztato/653-tajekoztatas-a-bolcsodei-es-ovodai-nevelessel-kapcsolatos-jarvanyugyi-szabalyokrol

Felhívás képzésre

A Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás „Építsünk együtt a biztos alapokra” - legyen minden családnak egyenlő esélye a Vásárosnaményi Járásban EFOP 1.4.2-16-2016-00007 azonosítószámú pályázat keretében 2018. nyarán takarító képzést indít a Vásárosnaményi Járás területén élők számára.

Tervezett kezdési időpont: 2018. június-július

A képzés ideje alatt az alábbiakat biztosítjuk:

■     képzési helyszínt Vásárosnaményban

■     képzéshez szükséges eszközöket

■     tízezer forint értékű tisztítószercsomag a sikeres vizsgát követően a tanúsítvány átadásakor

A képzés megkezdésének feltételei:

•                     Iskolai előképzettség: iskolai előképzettséghez nem kötött, az általános iskola nyolc évfolyamánál kevesebbé

•                     Szakmai előképzettség: szakmai előképzettséghez nem kötött

•                     Egészségügyi alkalmassági követelmények: szükséges

•                     Előírt gyakorlati idő: nem szükséges

•                     Egyéb feltételek: nem szükséges

 


A Betanított takarító szakmai képzési programjában meghatározott tananyag elsajátítása után képes lesz a lakó- és munkakörnyezet tisztán tartásában részt venni a tisztítás technológiai szolgáltatásvezető, a tisztítás-technológiai szakmunkás irányítása, felügyelete mellett. Takarítási feladatokban végezni kisegítő tevékenységet a lakó- és munkakörnyezet belső tereinek és berendezési tárgyainak tisztán és rendezett állapotban tartása érdekében. Feladatai: padlók söprése, porszívózása, berendezési tárgyak törlése, a vizesblokk kitakarítása; a szemetes tartályok kiürítése, ablakok és más üvegfelületek tisztítása. A betanított takarító képes szakmai

irányítás mellett, a tűz-, munka-, baleset- és környezetvédelmi előírások betartásával használni a takarítás eszközeit, gépeit:(mechanikus seprőgép, porszívó, hengerkefés porszívó, hengerkefés kárpitporszívó, por-és vízszívó, gőzfejlesztő, nyomásfokozó/hideg vizes nagynyomású mosó, RO (fordított ozmózis alapján működő) gép és tartozékai vagy Dl (ioncserélő) eszköz és tartozékai, és teleszkóp illetve kefék), technológiáit.

A betölthető munkakörök:

Szakképzettséget nem igénylő (egyszerű) foglalkozások 9112 Intézményi takarító és kisegítő Betanított takarító

Elmélet/gyakorlat aránya: 30%-elmélet, 70%-gyakorlat A képzés óraszáma: 160 óra Elmélet: 48 óra (30 %)

Gyakorlat: 112 óra (70 %)

A szakmai végzettség megszerzését igazoló dokumentum/Tanúsítvány kiadásának feltételei:

-       a képzés felnőttképzési szerződésben megjelölt óraszámának nyolcvan százalékán való részvétel, és

-       a szakmai záró beszámoló sikeres teljesítése

A képzés eredményességét, a munkavállalás-munkahelykeresés sikerét, vagy a betöltött állásban való eredményesebb munkát szolgáló felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatásunk: Előzetes tudásszint-mérés, Álláskeresési technikák

A képzés ingyenes!

Képzésre jelentkezni az alábbi jelentkezési lap kitöltésével lehet:

Dokumentumok
Download this file (Közösségi szolgálat.pdf)Közösségi szolgálat.pdf[ ]154 kB
Download this file (Önkéntesség.pdf)Önkéntesség.pdf[ ]151 kB
Download this file (Takarítóképzés.pdf)Takarítóképzés.pdf[ ]416 kB